![](https://receptcentralen.se/wp-content/uploads/2019/11/recept-sauterad-torskrygg-med-sommargronsaker-stor-3.jpg)
Lyxig, nyttig men ändå relativt lättlagad huvudrätt till sommarbjudningen.
1 dl mjöl
1 msk salt
nymald svartpeppar
6 portionsbitar torskrygg utan skinn
2-3 msk olivolja
1 klick smör
Sommargrönsaker
600 g färskpotatis
300 g skalade schalottenlökar
¾ dl olivolja
2 ½ msk nypressad citron
24 stänger sparris
1 ½ dl creme fraiche
2 msk finhackad kapris
1 klick smör
250 g körsbärstomater
Koka potatisen. Låt schalottenlöken koka med de sista 8-10 minuter, lägg alltså i den efter ca 20 minuter. Låt rinna av.
Halvera potatisen i en skål och krydda med salt och svartpeppar.
Vispa ihop olivolja och citronsaft, rör ned bland potatisen. Håll varmt.
Ansa och skala sparrisen. Lägg i en kastrull med kokande saltat vatten i 2-3 minuter tills de är mjuka. Lägg omedelbart i isvatten för att förhindra överkokning.
Blanda crème fraîche och kapris efter smak.
Mjöla ena sidan av torskryggen och krydda den andra med salt och peppar.
Värm olivolja i en stor stekpanna, placera sedan fisken, mjölad nedåt i pannan och låt koka på medelvärme i 5-6 minuter tills de är gyllenbruna.
Vänd fisken, tillsätt en klick smör, låt det smälta och över fisken och låt sedan koka i ytterligare 2 minuter.
Ta bort pannan från värmen och låt fisken ligga kvar i värmen från pannan med ytterligare 1-2 minuter.
Smält en klick smör i en annan kastrull och fräs schalottenlöken till gyllenbrun.
Tillsätt körsbärstomater och sparris till pannan att bli ordentligt varm krydda med salt och peppar. Rör i potatisen.
Lägg potatisen på varma tallrikar. Droppa på lite av dressingen.
Lägg fisken överst och servera resterande dressing till.